Historia marki Dacia wiąże się z powstaniem w 1952 roku firmy Uzina de Autoturisme Pitesti z fabryką w miejscowości Pitesti, gdzie od 1943 r. wytwarzane były części samolotowe. Nazwa Dacia pochodzi od rzymskiej prowincji (Dacja), jaka pokrywała się obszarem z obecną Rumunią.

Historia marki Dacia

W 1966 roku zakończono budowę fabryki. Rumuni próbowali stworzyć własny model pod nazwą Mioveni jednak w 1968 roku podpisali oficjalną umowę o współpracy z Renault. W tym samym roku rozpoczęto produkcję samochodów bazujących od samego początku na autach Renault poprzez wytwarzanie ich na licencji oraz wykorzystywanie technologii. Pierwszym pojazdem marki Dacia była licencyjna wersja Renault 8 model 1100, którego produkcję rozpoczęto w 1968 roku. Mimo, że auto produkowano do 1971 roku już w 1969 roku pojawił się następca – 1300, który stanowił licencyjną wersję Renault 12. Oznaczenie modelu zależało od pojemności silnika. Zbudowano także wersję kombi auta, w której silnik zapożyczono od Volkswagena Golfa oraz wersję Pick-Up.

W 1976 roku Dacia decyduje o zakończeniu współpracy z Renault i kontynuuje produkcję we własnym zakresie. Mimo to wciąż wykorzystuje niektóre technologie od innych producentów. Ostatnim modelem przed rozwodem jest Dacia 2000, model z wyższej klasy, który bazuje na Renault 20. W latach osiemdziesiątych władze rumuńskie zgłaszają zapotrzebowanie na małe i przede wszystkim niedrogie auto, które byłoby dostępna dla szerszego grona odbiorców. Powstaje Dacia 500 Lastun, jednak ze względu na słaby silnik i słabe wykonanie nie cieszyła się oczekiwanym powodzeniem.

Pierwszym samodzielnie skonstruowanym modelem jest Dacia Nova, która światło dzienne ujrzała w 1998 r. Wykorzystano w nim wiele rozwiązań, choć w większości przestarzałych, pochodzących od Peugeota i Renault. Ponieważ w 1999 roku Renault nabywa 51% udziałów w rumuńskiej spółce, już rok później następuje modernizacja tego modelu w bardziej nowoczesne silniki, a auto zmienia nazwę na SuperNova.

Przełom ubiegłego i obecnego stulecie to całkowite niemal przejęcie Dacii przez Renault. W 2000 roku Renault zwiększa swój udział wpierw do 73,2%, a następnie do 81,4%. Rok później w rękach francuskiego koncernu jest już 92,7% akcji, a w 2003 ostatecznie 99,3%. W 2003 roku pojawia się jeszcze jeden model – Solenza, który jest lepiej wyposażonym i zmodernizowanym następcą SuperNovy.

Źródła: wikipedia.org , samochody.mojeauto.pl